top of page

Комплексна реабілітація вчителем-дефектологом здійснюється за кількома етапами:профілактика,діагностика,корекція,інтеграція в соціум,кожен із яких має велику вагу.Корекційно-педагогічна діяльність є складовою і невід'ємною частиною педагогічного процесу, як спеціальної організованої,ціле направленої взаємодії всіх служб:вчителя-дефектолога,лікара-офтальмолога,практичного психолога,соціального педагога,вихователів.При формуванні корекційно-педагогічних завдань своєї роботи з дітьми вчитель-дефектолог враховує такі фактори:

-завдання  повинні формуватися в позитивній,а не негативній формі;

-мета корекції повинна бути реалістичною;

-завдання повинні бути привабливими та оптимістичними,викликати у дитини бажання їх досягти;

-завдання повинні враховувати індивідуальні фізичні та психологічні можливості дитини,опиратись на зону найближчого розвитку дитини,співвідноситись з існуючими соціально-педагогічними умовами та мікросоціумом дитини.Корекційно-відновлювана робота проводиться не по дробним елементам психічного процесу,а здійснюється цілісно,з урахуванням первинного порушення розвитку.

КОРЕКЦІЙНА РОБОТА

Виховання і навчання дітей з порушеннями зору має здійснюватись обов’язково з урахуванням їх можливостей. При знижених зорових функціях відмічається підвищена втомлюваність дітей, знижується їх працездатність.

ПРИЧИНИ

Кожного року в дитячі навчальні заклади вступають діти, що мають різноманітні клінічні форми порушення зору, які обумовлюють різноманітність вторинних відхилень в психічному, фізичному розвитку дітей, у  формуванні орієнтації в просторі, координації рухів і т.д. При цьому, бідність зорової інформації нерідко негативно впливає і на інтелектуальний розвиток дитини.

Порушення зору є різноманітним, адже кожне з них є наслідком певної причини або сукупності причин. Основними причинами виникнення зорової патології є наступні:

  • генетичні (спадкові хвороби);

  • патології вагітності;

  • вплив зовнішніх факторів (травми, хвороби, ліки і т.д.);

  • вік людини (у ранньому віці око дитини ще недостатньо пристосоване до повноцінного цілісного сприйняття зображення, а в старечому віці впливає фактор «зношування», тобто зниження зору у цьому віці є фізіологічною закономірністю).

ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ

Комплексне лікування порушень зору передбачає різні способи офтальмологічного й корекційного впливу в сполученні із загально зміцнювальними заходами й лікуванням супутніх захворювань.

Одним з етапів лікувально-відновлювальної роботи зі слабозорими дітьми є плеоптичний. Ефективність плеоптичних методів лікування підвищують спеціально спрямовані корекційно-педагогічні вправи, що сприяють розвитку порушених функцій - гостроти зору, фіксації, кольоророзрізнення. Учбово-наочні посібники  підбираються  відповідно до лікувально-офтальмологічних, і педагогічних вимог.

 Найбільш сприятливим оптичним корекційним засобом є окуляри. Окуляри поліпшують зір, створюють нормальні умови для розвитку й роботи очей.

Вони ліквідують невідповідності в акомодації й конвергенції, що супроводжують далекозорість і короткозорість, сприяють розвитку бінокулярного зору.

Дуже важливо, щоб окуляри були правильно вдягнені, оправа добре підібрана до особи, відстань між центрами лінз дорівнювало відстані між зіницями дитини. Недбало вдягнені окуляри не роблять потрібної дії, як, втім, і нерегулярне користування ними. Скло окулярів варто періодично змінювати, тому що з віком заломлююча сила ока також змінюється. До зручних, точно підібраних окулярів діти звикають швидко й не відмовляються їх носити. Строк користування окулярами визначається лікарем-окулістом дитячого садка. Гострота зору дитини може змінюватись в залежності від віку

Лікування порушень зору в спеціалізованому дитячому садку проводиться, по-перше, ортоптичними методами, що припускають застосування спеціальної апаратури, і, по-друге, за допомогою комплексу цілеспрямовано розроблених корекційно-педагогічних вправ.

   

                                                            

bottom of page