top of page

Основні захворювання очей у дітей

Короткозорість (міопія). Найбільш часто зустрічається порушення зору у дітей, особливо в періоди активного росту. Причини короткозорості (необхідна консультація дитячого офтальмолога) можуть бути як вродженими, так і набутими. До останніх відносяться тривалі навантаження на очі, погане освітлення робочого місця, тривалий перегляд телевізора, тривале сидіння за комп’ютером, читання в ліжку і багато іншого. При короткозорості дитина погано бачить вдалину через подовження очного яблука (расфокусировка), можуть відбуватися дистрофічні зміни в очному дні.

Як правило, дитячий офтальмолог (дитячий окуліст) спочатку дитині прописує окуляри, а потім довго проводить корекцію короткозорості для запобігання її подальшого розвитку. Використовують медикаментозну терапію, фізіотерапію, спеціальні вправи для очей, лікування за допомогою спеціальних комп’ютерних програм.

Далекозорість (гіперметропія). У цьому випадку очне яблуко дитини коротшає, що також призводить до расфокусірованію зображення і дитина добре бачить вдалину і погано – поблизу. Далекозорість може вплинути на зорові клітини кори головного мозку і розвитку амбліопії. в цьому випадку зір знижено навіть при носінні окулярів.

Крім того, далекозорість, як правило, супроводжується розвитком сходящегося содружественного косоокості. Причиною розвитку далекозорості у дітей може бути як погана спадковість, так і перенесені важкі інфекційні захворювання, травми, погане освітлення, поганий сон, нестача вітамінів і мікроелементів. Для виявлення далекозорості треба пройти повне офтальмологічне обстеження у дитячого офтальмолога. Діти, які страждають далекозорістю, швидко втомлюються, їм важко читати і писати.

Лікується далекозорість носінням окулярів, спеціальними вправами для очей, фізіопроцедурами. Важливо правильно організувати режим дня дитини, сон і харчування. Іноді для лікування далекозорості використовують окклюзию – закривають на час здоровий очей, стимулюючи таким чином роботу хворого ока.

Астигматизм. У цьому випадку в оці дитини існують два оптичних фокуса, розташованих не в потрібному місці. Як і при далекозорості, при астигматизмі у дитини може розвинутися амблиопия.

Лікування астигматизму полягає в носінні спеціально підібраних окулярів, використанні спеціальних комп’ютерних програм для корекції астигматизму, лікувальної гімнастики для очей. При своєчасному і ретельно продовження лікування астигматизм може бути повністю вилікуваний.

Косоокість. Захворювання, що характеризується некоординованими рухами очей, відсутністю симетричності в їх русі. Причини можуть бути різними: спадковість, інфекційні захворювання матері під час вагітності, травми (у тому числі і психічні), короткозорість, далекозорість, гострі інфекційні захворювання. Найчастіше косоокість проявляється у дітей в 3-5 років. При косоокості також відбувається зниження гостроти зору і розвиток амбліопії.

Лікування косоокості у дітей – процес тривалий (до декількох років). Для запобігання розвитку косоокості важливо вчасно почати виправляти короткозорість або далекозорість. Іноді, у складних випадках, потрібне хірургічне втручання для відновлення нормального бінокулярного зору. При лікуванні косоокості та амбліопії широко застосовують апаратні методики, різного роду стимуляції: світлову, частотно-контрастну та ін.

Кон’юнктивіт. Запальне захворювання кон’юнктиви – прозорої оболонки ока. Кон’юнктивіти бувають алергічними, вірусними і бактеріальними. Найпростіше вилікувати алергічний кон’юнктивіт.

Він лікується просто застосуванням антигістамінних препаратів всередину і у вигляді очних мазей і крапель. Бактеріальний кон’юнктивіт найчастіше розвивається в одному оці дитини в результаті попадання в око бруду. Вірусний кон’юнктивіт розвивається на тлі загального вірусного захворювання і вражає, як правило, обидва ока дитини. При кон’юнктивіті очі у дитини червоніють, в них з’являється різь, виділяється гній. Лікують кон’юнктивіти промиванням очей, краплями, антибіотиками всередину або у вигляді очних крапель і мазей (при бактеріальної формі). Все лікування повинне строго призначатися дитячим офтальмологом.

Неправильне лікування і запущена форма кон’юнктивіту можуть призвести до втрати дитиною зору.

Непрохідність слізних шляхів. Захворювання зустрічається у 10-15% новонароджених і супроводжується виникненням кон’юнктивіту. Якщо після народження дитини слизова пробка в проміжку між кон’юнктивальної порожниною і порожниною носа розсмоктується (що в нормі повинно обов’язково відбуватися), розвивається запальний процес. З’являється Слезостоянія, виділення з очей, виділення сльози, навіть коли дитина не плаче.

Призначається протизапальна терапія, а потім зондування слізних шляхів. Процедуру проводять під знеболенням. Лікувати таке захворювання треба, не відкладаючи, щоб уникнути серйозних ускладнень (свищі слізних канальців, розвиток дакриоцистита новонароджених).

Ушкодження рогівки ока. Рогівка ока – найвразливіше місце щодо травм. Травму рогівки дитина може отримати при попаданні в око стороннього предмета, при дії зовнішніх шкідливих факторів (опіки, яскраві промені, хімічні речовини).

Серед пошкоджень рогівки найчастіше зустрічаються ерозії рогівки, потрапляння сторонніх тіл, поранення (проникаючі і непроникаючі), опіки. Опіки рогівки – найнебезпечніші її пошкодження, оскільки захоплюють і прилеглі частини ока (кон’юнктиву, склеру, судинний тракт). Навіть інтенсивна терапія, особливо при хімічних опіках, може не дати повного зцілення, привести до розвитку вторинної глаукоми і більм рогівки, травматичної катаракти.

Лікування травм рогівки у дітей вимагає високої кваліфікації дитячого офтальмолога. Видалення сторонніх тіл з ока, накладення швів при пораненнях рогівки та ін. – все це процедури, які потребують вкрай ретельного і обережного підходу, копіткості. Істотні пошкодження рогівки лікують в стаціонарі.

Ірит. Запалення райдужної оболонки ока, яка при цьому міняє свій колір (за рахунок гіперемії), малюнок (за рахунок припухлості), зіниця звужується (міоз). Існують і інші симптоми ирита, які визначаються за допомогою інструментальної техніки. Відбувається, наприклад, зрощення райдужної оболонки з кришталиком (задні синехії, зрощення зіниці).

Спазм акомодації ока. Стійке напруга акомодації під дією скорочення війкового м’яза. Лікування вкрай тривалий (до декількох років). Іноді зникає спонтанно з віком або при зменшенні зорової навантаження.

Катаракта. Помутніння кришталика ока. Захворювання часто вроджене (до 20% випадків). Головною ознакою катаракти у дитини є те, що зіниця у нього не чорного кольору, а білястий або сірий. При цьому запалюються повіки, дитина часто моргає, тре очі, не може зупинити погляд на якому-небудь предметі.

Лікування – тільки хірургічне, причому при вродженої катаракти операція проводиться в 6 тижнів (якщо пошкоджений 1 око) і в 3-4 місяці (якщо пошкоджені обидва ока). Пошкоджений кришталик видаляють, на його місце вставляють штучний (тільки після 2-х річного віку). Якщо штучний кришталик вставляють, дитина продовжує жити з окулярами або лінзами.

                                              Віршовані     вправи   для  очей.                   

 

1.    Очі щільно ми закрили – 
це один, два, три, чотири. 
Потім ширше розкриваєм, 
Вдалині щось роглядаєм. 
І поки ми розглядали 
До шести порахували. 
Щоб очі наші відпочили, 
Робим це разів чотири. 

 

2.     Очі швидко обертаєм, 
Головою не хитаєм. 
Вліво раз, два, три, чотири. 
Вправо стільки ж повторили. 
По колу очі обертаєм 
І все навколо розглядаєм. 
Раз коло, два і три, чотири. 
Щільніше очі ми закрили. 
На п’ять і шість їх потримали 
І потім знову закружляли. 

 

3.     Раз, два, три! 
Очі догори! 
На чотири та й на п’ять 
Будем міцно їх стулять. 
Знову очі догори 
Ми рахуєм раз, два, три!

 

4.     Очі щоб відпочивали 
Дивимось ми вліво – вправо. 
Потім блимаєм очима. 
І знову ними вправо - вліво. 

                                                               Гімнастика для очей 

 1. Глибоко вдихніть. Замруживши очі якомога сильніше. Напружуйте м’язи шиї, обличчя, голови. Затримайте подих на 2-3 секунди. А потім швидко видихніть, широко відкривши на видиху очі. Повторіть 5 разів.

 

2. Закрийте очі, помасажуйте надбрівні дуги й нижні частини очиць круговими рухами – від носа до скронь.

3. Закрийте очі, розслабте брови. Поводіть очними яблуками зліва направо й справа наліво. Повторіть 10 разів. 

4. Поставте великий палець правої руки перед собою на відстані 25-30 см від очей. Дивіться на нього двома очима, потім правим оком, закривши ліве, знову двома, потім лівим. Кожний раз по 2-5 секунд.

5. Покладіть кінчики пальців на скроні, злегка стиснувши їх 10 разів, і легко моргніть. Закрийте очі й відпочиньте, зробіть 2-3 глибоких вдихи. Повторіть три рази. Гімнастика для профілактики короткозорості.

6. Подивіться вліво, потім управо, уверх і вниз, не повертаючи голови. Зробіть кругові рухи очними яблуками зліва направо та справа наліво. Потім ці ж рухи проробіть із закритими очами. 

7. Широко відкрийте очі й подивіться вгору. Порахуйте до 10-ти й опустіть їх (повторіть 5 разів). Намагайтеся не морщити лоба.

8. Відкрийте очі, подивіться вгору й наліво, порахуйте до 10-ти й опустіть повіки. Проробіть те ж саме, дивлячись вгору й управо. 

Повторіть 10 разів ( по 5 разів у кожну сторону).

5.    Не працювати є причина –

        Очам даємо відпочинок!

        Мерщій рівнесенько сідаймо.

        Очима кліпать починаймо

bottom of page